Mediji o korupciji
Datum: 10.05.2016
Medij: Blic Strana: 12,13
Rubrika: Društvo
Autori: Katarina Blagović
Teme: Informacije od javnog značaja
Naslov: Čučkoviću, pokaži nam zdravstveni karton!
DA LI JE SPOSOBAN DA VODIOPŠTINU?
AN DA VODI OPŠTINU?
Čučkoviću, pokaži nam zdravstveni karton!
KATARINA BLAGOVIĆ
BEOGRAD Prvi čovek Obrenovca Miroslav Čučković pokazao je svojim ponašanjem da radnici u toj opštini teško da mogu da računaju na njegovu pomoć u odbrani svojih prava.
Time što je, pravdajući se, bez zadrške ponudio i sopstveni zdravstveni karton na uvid potencijalnom poslodavcu, Čučković je demonstrirao frapantno nepoznavanje zakona koji štite zaposlene.
„Svoj kar-
ton može da da na uvid ako želi, ali tuđe kartone ne može“. Ovako je juče Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, prokomentarisao Čučkovićevu ponudu. Šabić je, podsetimo, nakon Čučkovićeve izjave da je opština zajedno sa Kinezima analizirala zdravstvene kartone 55.000 Obrenovčana pokrenuo postupak nadzora u toj opštini zbog sumnje da su time prekršena čak tri zakona i pravo pacijenata na poverljivost njihovih
podataka.
Predsednik Sindikata „Nezavisnost“ Nenad Čanak ne veruje da Čučković ne poznaje zakon i da je to razlog njegovih nesmotrenih izjava.
On poznaje zakon, ali je odjednom zaboravio na njega zbog bolesnog takmičenja u borbi za investicije. On očigledno nije znao da je to što je rekao veliki problem, već je u zanosu to izrekao i tek nakon reakcije javnosti shvatio šta je uradio - kaže Čanak.
Miroslav Čučković
eliki problem, su to izrekao i akcije javnosti uradio - kaže Čučković
juče je bio prilično hladan. - Poverenik je tražio od nas da zvanično pošaljemo pojašnjenje i spremamo odgovor. Danas ću da mu pošaljem. Sve je napisano u tom odgovoru - rekao je Čučković juče za „Blic“. Šabić najavljuje da će biti izvršen i nadzor u Domu zdravlja u Obrenovcu, a direktor te ustanove Bojan Pešić tvrdi da niko nije tražio kartone građana. On negira i da je bilo masovnog kopiranja zdravstvenih kartona.
- Pacijent može da dobije svoj karton na uvid samo ispred lekara. Ne može da dobije karton ida ga
iznese iz ustanove - kaže Pešić za „Blic“. ?
dobije karton ida ga
iznese iz ustanove - kaže Pešić za „Blic“. ?
PREDSEDNIČE, EVO ŠTA KAŽU ZAKONI Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Član 37 propisuje da podaci o zdravstvenom stanju, odnosno podaci iz medicinske dokumentacije spadaju u podatke o ličnosti pacijenta i predstavljaju tajne podatke. Zakon o zaštiti podataka o ličnosti
Pravo na zaštitu podataka je lično pravo, tj. pacijent ima pravo da traži kopiju zdravstvenog kartona i kopiju podataka iz medicinske dokumentacije koja se odnosi na njega. Zakon o pravima pacijenata
Ovim zakonom je precizno utvrđeno da se podaci o zdravstvenom stanju bez pristanka pacijenta trećim licima mogu dati jedino po nalogu suda.
----------------------------------------------------------
Datum: 10.05.2016
Medij: Danas Strana: 23
Rubrika: Hronika
Autori: Z Radovanović
Teme: Korupcija
Naslov: Moguća korupcija kao adut za većinu
Zajedno za Sumadiju optužuje SNS za kupovinu odbornika
Moguća korupcija kao adut za većinu
Kragujevac -„Srpska napredna stranka nastavlja svoju ustaljenu praksu trgovine odborničkim mandatima u procesu formiranja gradske vlasti. Na kupoprodajnoj listi naprednjačkih mešetara, ovih postizbornih dana, našli su se i pojedini odbornici Zajedno za Šumadiju (ZZŠ) koji su kontaktirani od strane SNS-a, što samo dokazuje nesigurnost ‘pobednika’ na izborima, a o karakteru vlasti koja nastaje na ovaj način ne treba ni trošiti reči“, navodi se u jučerašnjem saopštenju Zajedno za Šumadiju.
Odbornička grupa ZZŠ će, dodaje se u saopštenju „zajedničara“, zaštiti svoje odbornike od pritisaka, ali ima i obavezu da javno pozove sve učesnike u parlamentarnom životu grada da se oglase o ovoj koruptivnoj pojavi.
„Kao vodeća opoziciona snaga čestitali smo pobedu Radomiru Nikoliću i njegovoj stranci, naravno, bez iluzija da će se kvalitativno unaprediti politički procesi u gradu, ali nismo očekivali da će korupcija i dalje biti glavni alat u okupljanju skupštinske većine. Nas naprednjaci ne mogu da iznenade i kad gube i kad pobeđuju, uvek su isti, a konačni sud o načinima formiranja vlasti i njenim rezultatima treba odgovorno da daju građani“, smatraju u ZZŠ.
Podsetimo da, nakon minulih lokalnih izbora, u gradskom parlamentu nijedna koalicija ili stranka nema apsolutnu većinu. Naprednjačka koalicija je tu većinu, od 44 od ukupno 87 odbornika u Skupštini grada, imala do uoči uskršnjih i prvomajskih praznika, kada su lokalni izbori ponovljeni na četiri biračka mesta. Na ponovljenim izborima SNS je izgubila četiri odbornička mandata, a time i mogućnost da samostalno, odnosno sa svojim predizbornim partnerima (PUPS, Ljajićeva stranka...) formira buduću gradsku vlast.
Kako naprednjaci više nemaju potrebnu većinu, to bi novu gradsku vlast ovde mogla da formirakoalicijaZajedno zaŠumadiju i DS, predvođena bivšim gradonačelnikom Veroljubom Števanović, koja će, sa 24 odbornika, biti druga po snazi odbornička grupa u lokalnom parlamentu. „Zajedničari“ i demokrate mogli bi, ukoliko SPS ne uđe u novu Vučićevu vladu, da računaju i na deset odbornika ovdašnjeg ogranka SPS-a, čije aktuelno rukovodstvo je i inače znatno bliže Verku Stevanoviću nego Radomiru Nikoliću i naprednjacima.
Nije nemoguće da dvanaest odbornika SPO - LDP i liste „Boris Tadić...“ ponovo priđu Verku. Većina njih su sa ZZŠ bili u vlasti do oktobra 2014, kad su, uz podršku stranačkih centrala, „pretrčala" na drugu stranu u otišla u karantin u Palmino selo kraj Jagodine, odakle su se vratili kao nova skupštinska većina, koja je smenila Števanovića i izglasala Nikolića za gradonačelnika.
Situacija se u međuvremenu donekle promenila, naprednjaci više ne deluju toliko moćno, kao ono kad su ovde otimali vlast, ali je pitanje da li bi Stevanović i njegovi „zajedničari" iznova ulazili u avanturu sa strankama i ljudima koj i su ih jednom već prodali, i to jeftino, ili im je bolje da, kao što izgleda i planiraju, puste da naprednjaci do kraju pokažu šta i koliko (ne) znaju...
Z. Radovanović
----------------------------------------------------------
Datum: 10.05.2016
Medij: Danas Strana: 1,5
Rubrika: Društvo
Autori: V. Jeremić
Teme: Informacije od javnog značaja
Naslov: Šuković: Ustupanje kartona je besprizorno
Šuković: Ustupanje kartona je besprizorno
• Obrenovčani mogu da tuže domove zdravlja • Poverljivi podaci građana bi morali da budu nedodirljivi za interese kapitala smnai
NASA PRICA: I dalje nejasno da lije i ko dostavljao medicinske podatke građana Obrenovca kineskom investitoru
Nejasno da lije i ko dostavljao medicinske podatke građana kineskom investitoru
Obrenovčani mogu da tuže domove zdravlja
Živadinović:
Građani i u krivičnom i u parničnom postupku mogu da zaštite svoju privatnost Šuković:
Servilnost političara prema investitorima zbog podizanja rejtinga stranaka
Beograd - Ukoliko se ispostavi da su kineskoj kompaniji „MaiTe“ dostavljani medicinski kartoni 55.000 Obrenovčana, građani čiji su privatni podaci na ovaj način povređeni mogu u krivičnom ili parničnom postupku da potraže pravdu - kaže za Danas Ljubiša Živadinović, advokat koji je specijalizovan za medicinsko pravo.
Prema njegovim rečima, odavanje lekarske tajne je zabranjeno i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i Zakonom o pravima pacijenata.
- Lekar ili osoba na čelu ustanove iz koje su iscurili medicinski podaci može krivično da odgovara ako se medijski natpisi pokažu tačnim. Bez saglasnosti pacijenta niko nema prava da otkriva trećem licu bilo kakve informacije - navodi Živadinović.
Prema odredbama Krivičnog zakonika, advokat, lekar ili drugo lice koje neovlašćeno otkrije tajnu koju je saznalo u vršenju svog poziva, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
Pored krivičnog postupka, Živadinović ističe da građani mogu i u parničnom postupku da zatraže nadoknadu štete zbog odavanja lekarske tajne.
Ekonomista i saradnik Instituta društvenih nauka Danilo Šuković, indicije da su kineskom investitoru ustupane poverljive informacije o građanima Obrenovca smatra „besprizornim". - Poverljivi podaci građana bi morali da budu nedodirljivi za interese kapitala - kaže Šuković i dodaje da „ćemo propasti“ ako dozvolimo investitorima da uzurpiraju naša osnovna prava.
Prema njegovim rečima, servilan odnos koji političari imaju prema stranim investitorima potiče od njihove želje za zadržavanjem stečenih pozicija.
- Oni žele da dovode investitore kako bi se hvalili da su doprineli privrednom rastu. Na taj način političke stranke čuvaju svoje rejtinge, a političari zauzete pozicije. To je glup i kratkovid pristup. Bilo bi bolje da gledaju dugoročno i štite interese građana - navodi Šuković.
Podsetimo, Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, pokrenuo je postupak nadzora nakon navoda da je strani investitor imao uvid u zdravstvene kartone 55.000 Obrenovčana. Njega je na to podstakla izjava predsednika Opštine Obrenovac Miroslava Cučkovića, koji je rekao da su medicinski podaci ustupljeni kao uslov za zaposlenje Obrenovčana. On je za Insajder naveo da je strani investitor analizirao svih 55.000 zdravstvenih kartona.
- Zato što ozbiljne kompanije gledaju kakvo je zdravstveno stanje tog dela stanovništva rekao je Cučković. Ipak, nekoliko dana kasnije, posle reakcije poverenika, Cučković je revidirao svoju izjavu.
- Mi imamo 55.000 registrovanih zdravstvenih kartona u Obrenovcu, to je potencijalno 55.000 radnika za bilo koje preduzeće - rekao je Čučković dodajući da je mislio na „potencijalne zdravstvene kartone koje oni mogu da analiziraju ako ljudi odnesu i žele da se zaposle".
- Žnači, nije im niko odneo svih 55.000 kartona da oni to gledaju, niti to iko ima pravo bez saglasnosti tih ljudi. Niko nije uzeo karton građanina Obrenovca koji ne želi da se zaposli u MeiTa ili bilo gde i dao ga nekom drugom na uvid. To je proceduralno proverljivo i lako dokazivo i ja sam siguran da će gospodin Šabić svoj posao uraditi profesionalno i da ćemo mi do tog zaključka doći - naknadno je za Insajder rekao Čučković.
U ovom slučaju oglasio se i tehnički ministar zdravlja Zlatibor Lončar tvrdeći da u konkretnom slučaju nije bilo kršenja zakona.
- Svaki građanin ima pravo da uzme svoj zdravstveni karton, niko im nije iz zdravstvene ustanove uzeo njihove kartone pa dao nekome drugom. Još jednom apelujem i molim, nemojmo da idemo na rekla kazala i da se bavimo time, završene su sve te izborne i predizborne aktivnosti, moramo da se skoncentrišemo i da radimo posao - rekao je Lončar.
V. Jeremić
Zakon o zdravstvenoi zaštiti
Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti svaki padjent ima pravo na poverljivost svih ličnih informadja kojejesaopštio nadležnomzdravstvenom radniku, uključujuči i one koje se odnose na njegovo stanje zdravlja i potencijalne dijagnostičke i terapijske procedure, kao i pravo na zaštitu svoje privatnosti tokom sprovođenja dijagnostičkih ispitivanja, posete specijalisti i medicinsko-hirurškog lečenja u celini. Zabranjeno je da nadležni zdravstveni radniksaopšti drugim licima lične podatkeo pacijentu.
----------------------------------------------------------
Datum: 10.05.2016
Medij: Danas Strana: 9
Rubrika: Dijalog
Autori: Redakcija
Teme: Informacije od javnog značaja
Naslov: Dinkićeva doktrina
Dinkićeva doktrina
NakonjužnokorejskeJureJošjedna tema koja se bavi odnosom investitora i radnikaje uzburkala javnost.
Predsednikopštine Obrenovac Miroslav Čučković je izjavio da su kineskom investitoru dati na uvid medicinski podaci građana Obrenovca da bi se uverili u zdravstveno stanje
potencijalnih radnika. Čučković je dao tu izjavu da bi naglasio razmere do kojih je opština na čijem je čelu spremna da ide kako bi privukla investicije, potpuno nesvestan da time čini ozbiljno krivično delo. Toje shvatio tek kada je Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić najavio pokretanje postupka kontrole. Pokušaojeda se izvadi nemuštom izjavom o „potencijalnim kartonima" koje radnici na svoju inicijativu mogu da odnesu kineskom investitoru ako žele da se zaposle.
Dok čekamo nalaze Šabićeve istrage, ostaje nam da porazmislimo o kolateralnoj šteti koju društvu nanosi politika privlačenja stranih investitora po svaku cenu. Od 2000. godine naovamo, sve vladajuće stranke su privredni rast poistovećivali sa privlačenjem stranih investicija. Ovu „Dinkićevu doktrinu" sa dogmatskom posvećenošću sprovodi i sadašnji/budući premijer. Pojednostavljeno, pošto su strane kompanije jedina šansa za buđenje privredne aktivnosti, mi ćemo njima da ponudimo sve kako bi došli. Daćemo im izdašne subvencije, zemljište, osloboditi raznih dažbina, upodobljavati zakone njihovim potrebama, kriti ugovore o saradnji, ignorisati kršenje Zakona o radu, a sada se pokazuje i dati na uvid poverljive podatke građana, čime ćemo na najgrublji način povrediti jedno od elementarnih prava građana - pravo na privatnost.
Ova degradirajuća servilnost proizilazi iz utemeljenog uverenja naših političara da Srbija nema drugih komparativnih prednosti u odnosu na konkurenciju. I tu su u pravu, stvarno nema. Ali da je ogroman novac koji je utrošen na privlačenje pojedinačnih investitora uložen u izgradnju poslovnog ambijenta koji bi ih sam privukao, ne bi morali da se ponižavamo.
Ko onda profitira od ovakvog arbitrarnog i voluntarističkog sistema? Pa upravo Ijudi na vlasti. U odsustvu pravne sigurnosti, jakih institucija, dobre infrastrukture i jednostavnih administrativnih procedura lični kontakti političara i poslovnih Ijudi odlučuju ko će poslovati u Srbiji i pod kojim uslovima. U toj trgovini - prava građana su samo sitniš.
----------------------------------------------------------
Datum: 10.05.2016
Medij: Politika Strana: 16
Rubrika: Beograd
Autori: D. Mučibabić - D. Aleksić
Teme: Informacije od javnog značaja
Naslov: Nelegalni objekti nelegalno i srušeni
Nelegalni objekti nelegalno i srušeni
Vlasnici kancelarija i magacina nisu dobili rešenja, niti obaveštenja da će njihovi objekti u Hercegovačkoj i Mostarskoj biti sravnjeni sa zemljom, a čak i da je procedura poštovana, zakon zabranjuje da se ruši noću
UPonedeljak 25. aprila, dva
sata posle ponoći, tridesetak osoba sa fantomkama na glavi, naoružanih palicama, porušilo je
petnaestak baraka u Hercegovačkoj i Mostarskoj ulici u Savamali. Iako je reč o mahom bespravno podignutim kancelarijama i magacinima i restoranu „Savski ekspres”, i rušenje je bilo bespravno. Vlasnici nisu prethodno dobili rešenja, niti su bili obavešteni da će njihovi objekti biti sravnjeni sa zemljom, a čak i da je procedura poštovana, zakon zabranjuje da se ruši noću. Kad se tome doda činjenica da ni redovna ni komunalna policija nisu intervenisale na poziv građana i da policijski uviđaj ni do danas nije obavljen, jasno je uznemirenje javnosti, koja očekuje da nadležni organi rasvetle sve okolnosti u vezi s rušenjem u Savamali. Uostalom, samo dva dana kasnije u neposrednoj blizini, u skladu sa propisima, uklonjeno je „Miksalište”, humanitarni punkt u Mostarskoj 10 - po danu, sa rešenjem, uz prisustvo organa vlasti. Javnost već 16 dana pita ko su rušitelji s fantomkama, u čije ime i po čijem nalogu su rušili u gluvo doba noći na prostoru na kom će se graditi „Beograd na vodi”, projekat od nacionalnog značaja.
Od prošlog četvrtka ekipe gradskih komunalnih preduzeća odnose šut koji je ostao posle misterioznih izvršitelja. Za vlasnike trošnih objekta to je uništavanje dokaza o rušenju baraka. Vladimir Marković, direktor preduzeća „Transport peroni”, čija su dva objekta od oko 400 kvadrata porušena, podneo je 27. aprila zahtev sudu za obezbeđenje dokaza - koji bi se mogli kriti u šutu - i krivične prijave protiv NN osoba, ali do juče sud se, tvrdi on, nije oglašavao.
- Kome se toliko žuri da počisti ostatke porušenih objekata pod izgovorom da uvodi komunalni red u Savamali, a da policija nije obavila uviđaj? Naša dva porušena objekta bila su u procesu legalizacije od 2003. godine i, po zakonu, ona ne mogu da se ruše dok se legalizacija ne okonča. Mi imamo i presudu Upravnog suda koja to potvrđuje - izričit je Marković.
U tom misterioznom nasrtaju na udžerice, od kojih su neke imale privremenu dozvolu ili su njihovi delovi bili uknjiženi, dodatno zabrinjava to što svi nadležni peru ruke od ovog nasilnog događaja i što su danima bili prilično ravnodušni.
Prednjačio je Siniša Mali, gradonačelnik Beograda, koji je prethodnih dana u raznim varijacijama uglavnom ponavljao prvobitnu izjavu da „nijedna gradska služba nije postupala navedene večeri, niti su predstavnici neke od gradskih službi bili na terenu te večeri na navedenoj lokaciji”. Ujednom trenutku je u izjavi za „Insajder” čak i doveo u sumnju da se u Savamali išta desilo. Nije se obazirao ni na primedbe da bi komunalci mogli uništiti dokaze jer to „nije njegov posao”. Kada su ga podsetili da, uprkos njegovim tvrdnjama, nisu svi porušeni objekti bili nelegalni, kazao je „svejedno”.
Komunalna policija tvrdi da nije učestvovala u incidentu uprkos tome što je, prema saznanjima poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića, redovna policija odbila da obavi uviđaj u Savamali pod obrazloženjem da je komunalna policija učestvovala u rušenju i da se njoj treba obratiti. Policija se tim povodom do sada nije oglašavala osim što je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović uveravao da je „policija dobila zahtev tužilaštva i postupa u skladu sa zahtevima tužioca, pre svega za prikupljanje svih obaveštenja koja su potrebna za ovaj slučaj”.
I opština Savski venac poriče da je učestvovala u rušenju objekata. Isto tvrde i predstavnici preduzeća „Beograd na vodi” iako se sve odigralo pod njihovim prozorom i nije trajalo kratko, niti je bilo tiho - porušeno je pola ulice teškom mehanizacijom. I Direkcija za građevinsko zemljište Beograda, koja je od kraja 2014, kada je počela da raseljava porodice iz Savskog amfiteatra zbog gradnje „Beograda na vodi”, do danas razmestila njih više od 200, tvrdi da „nema veze sa dešavanjima u Hercegovačkoj i Mostarskoj ulici”.
Više javno tužilaštvo oglasilo se saopštenjem s desetodnevnim zakašnjenjem, kada je po nalogu gradske inspekcije već počelo uklanjanje porušenih objekata. Tužilaštvo je navelo da je policiji dat nalog za prikupljanje potrebnih obaveštenja i dodalo da će, kada stigne izveštaj, doneti odluku o daljem postupanju.
Tek pre tri dana beogradska policijaje, po nalogu tužilaštva, počela saslušanje svedoka. Istragu sprovode inspektori Odeljenja za privredni kriminal, a kako je Televizija N1 prenela, tužilaštvo nije naložilo da se uradi uviđaj, budući da je od događaja prošlo više od deset dana - u toku kojih je ono, iz neobjašnjenih razloga, sedelo skrštenih ruku. Više tužilaštvo u Beogradu juče nije odgovaralo na „Politikine” pozive.
Ono što zasad nije sporno jeste činjenica da je porušenim objektima koji se nalaze na državnom zemljištu, sve i da su njihovi vlasnici imali uredne papire, presuđeno onog trenutka kada je usvojen planski dokument za „Beograd na vodi” i kada je država radi izgradnje stambenoposlovnog kompleksa od 1,8 miliona kvadrata skrojila „leks specijalis”, Zakon o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije. Tim aktom je omogućeno da se ekspropriše privatno vlasništvo u Savskom amfiteatru i vlasnici objekata eventualno obeštete - za šta su šansu sada možda izgubili, kao i imovinu uništenu u rušenju. Ali, nije dozvoljeno da se usred noći, pod maskama i pomoću nasilja, bez rešenja o rušenju sravni sa zemljom pola ulice. Makar većina objekata u njoj bila nelegalna.
D. Mučibabić - D. Aleksić
Zaštitnik građana: Policija nije blagovremeno i efikasno postupila Zaštitnik građana Saša Janković juče je objavio izveštaj o rušenju objekata u Hercegovačkoj ulici. Na 12 stranica naglasio je da beogradska policija nije blagovremeno i efikasno postupila po prijavama građana iz Savamale i da su nasilničkim ponašanjem veće grupe maskiranih osoba prekršena njihova prava na slobodu i bezbednost, nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta i zaštitu imovine. - Više građana je pozvalo dežurnu službu Policijske uprave za grad Beograd, a neki su peške otišli u policijsku stanicu Savski venac. Umesto da hitno preduzmu sve potrebne mere, operateri dežurne službe posle konsultacije sa nadređenima upućivali su građane da se obrate Komunalnoj policiji i Sekretarijatu za inspekcijske poslove - iako su bili dužni da znaju da su ti organi nenadležni da postupaju po ovakvim prijavama - navodi se između ostalog u Jankovićevom izveštaju u kome se dodaje da je policija ovako postupila zbog ranije pripremljenog plana i naloga koji sujoj izdati.
Kako zakon dozvoljava da se ruši
• Rešenje o rušenju donosi građevinski inspektor opštine Savski venacjer
se objekti nalaze na njegovoj teritoriji i manji su od 800 kvadrata, što ih stavlja pod ingerenciju opštine
• Inspektor vlasniku objekta daje rok u kome treba sam da ga poruši.
Ako vlasnik to ne učini, donosi se zaključak o dozvoli izvršenja rešenja i rušenje sprovodi organ lokalne samouprave • Zakonom nije izričito propisano da vlasnik mora da bude obavešten
o terminu rušenja, praksa je da se on informiše kako bi imao dovoljno vremena da iznese stvari
• Rušenje se uvek zakazuje u radno vreme, obično između
8.30 i 15.30, i traje dok se ne okonča
• Asistencija policije nije obavezna po zakonu, ali se njeno prisustvo
obično traži ako građevinski inspektori procene da će u toku rušenja biti problema
• Organi reda obaveštavaju se pet dana uoči rušenja,
odobrenje za asistenciju potpisuje načelnik policije
Ni premijeru nijejasno zašto je rušeno u toku noći Rušenje pod fantomkama je među beogradskim političarima, u prvim postizbornim danima, postala jednako bitna tema kao i rezultati glasanja. Samo tri dana posle incidenta, na sednici Skupštine grada predstavnici DS-a su od gradonačelnika zatražili da proglasi vanrednu situaciju u Beogradu. Odbornička većina u prestoničkom parlamentu je ovaj zahtev odbacila uz konstataciju da slučaj Savamale treba da istraže nadležni organi. Demokrate su prošlog četvrtka demonstrativno ostavile fantomku Malom „kako bi ga podsećala na to sa čime se građani suočavaju na ulicama prestonice”.
Strasti su se dodatno uzburkale zbog upornog ćutanja nadležnih, a posebno kada su komunalne službe počele da uklanjaju ostatke ruševina. Nova stranka je priredila performans pod fantomkama na kome je dešavanja u Savamali ocenila kao „razbojnički potez koji ide u korist isključivo Beogradu na vodi”. Reagovao je i SNS i pozvao nadležne da istraže ko je srušio objekte i da utvrde da li su fantomke članova Nove stranke u vezi sa fantomkama ljudi koji su rušili Savamalu.
Minulog vikenda stav povodom svih ovih dešavanja izneo je i premijer Aleksandar Vučić. On je naglasio da ne zna ko su bili ljudi u fantomkama, ali da ga zanima kako je do fantomke došao Balša Božović, kao i zašto bespravni objeti u Savamali, ko god da ihje rušio, nisuuklanjani u toku dana. Najgore prošla „Iskra” Firmi „Iskra” u Savamali porušenoje 11 objekata ukupne površine 1.057 kvadrata.
- Neki su imali upotrebnu dozvolu, neki građevinsku, a neki privremenu. Bilo ih je i u postupku legalizacije, ali ni za jedan nisu postojale zakonom predviđene pretpostavke za rušenje - ističe Dušan Miljević, vlasnik „Iskre”. Ranije je građevinska inspekcija porušila jedan „Iskrin” objekat. Tuje izgrađen parking JKP „Parkingservis”. Tada „Iskri”, navodi Miljević, nije dozvoljeno da bude stranka u postupku, jer je inspekcijsko rešenje glasilo na NN lice, a ne na njegovu firmu, iako je imao važeću građevinsku dozvolu.
- Neko veoma moćan okomio se na „Iskru” i koristi državne institucije da ilegalnim sredstvima postigne ciljeve - tvrdi Miljević. A. V.
----------------------------------------------------------
Datum: 10.05.2016
Medij: Politika Strana: 9
Rubrika: Hronika
Autori: Danijela Vukosavljević Aleksandar Bojović
Teme: Informacije od javnog značaja
Naslov: Zašto policija krije imena batinaša iz Partizana
Zašto policija krije imena batinaša
iz Partizana
Velja, Meda i Sale Mutavi iza rešetaka, ali se njihov identitet još štiti
Ministarstvo unutra-
šnjih poslova Srbije i beogradsko Prvo osnovno javno tužilaštvo ni juče nisu
hteli da kažu imena uhapšenih napadača na obezbeđenje FK Partizan i direktora ovog kluba Miloša Vazuru, 28. aprila ispred stadiona u Humskoj 1. Njihova lica, podsetimo, videla je cela Srbija na Jutjubu”, pa naši čitaoci s pravom zbijaju šale na ovaj račun. Jedan od njih „opravdanje” za skrivanje imena napadača nalazi u tome da su oni „sigurno maloletni”, dok drugi dodaje: „I fantomke su im našli”.
U Prvom osnovnom javnom tužilaštvujuče posle podne su za „Politiku” rekli da osumnjičeni još nisu saslušani i da tužilaštvu nisu poznata njihova imena, jer od policije, kako tvrde, nisu dobili krivičnu prijavu. Uputšti su nas da odgovor o identitetu privedenih zatražimo u policiji.
Iz MUP-a, međutim, osim šture prekjučerašnje izjave ministra Nebojše Stefanovića da su uhapšene tri osobe, drugih informacija nema. Nije bilo ni uobičajenog policijskog saopštenja o krivičnom delu koje se uhapšenima stavlja na teret niti njihovih inicijala sa godinama rođenja.
MUP se juče oglušio i na pitanja „Politike” o tome gde su batinaši privedeni i kada, ko ih je krio deset dana i da li će oni koji su im pružali utočište dok su bili u bekstvu zbog toga odgovarati.
Javnost ima pravo da zna zbog čega imena navijača koji su brutalno pretukli članove obezbeđenja ovog tima još nisu saopštena, tim pre što je od prvog dana jasno da su oni dobro poznati i direktoru Vazuri i prebijenima i policiji. Do napada je došlo u po bela dana, na parkingu ispred stadiona, za koji se zna da je prekriven video-nadzorom. Napadači se nijednog trenutka nisu trudili da se sakriju od kamera, nisu nosili fantomke kao rušitelji u Savamali koji su delovali usred noći, već su se ponašali kao gospodari života i smrti. Direktor je poruku razumeo i pobegao, a drugi iz obezbeđenja nisu smeli ni da priđu, a kamoli pomognu izgaženom momku u polusvesnom stanju. I da su kojim slučajem navukli fantomke, čini se, ne bi izazvali toliki strah.
Na pitanje „Politike” zbog čega nije pomogao pretučenom članu obezbeđenja već se okrenuo i otišao, MilošVazuraje odgovorio: „To nije moj posao, već ljudi iz obezbeđenja, koji su plaćeni da to rade”. Vazura je dodao i da je policija odmah nakon napada obaveštena o incidentu.
„Dao sam izjavu, kao i ljudi koji su se zatekli u klubu, šef obezbeđenja i dvojica napadnutih članova obezbeđenja kluba”, naveo je Vazura za naš list.
„Politika” je još 29. aprila, pozivajući se na navode iz Partizana, objavila nadimke napadača: Sale Mutavi, Meda i Velja.
Ako je verovati informacijama dostupnim na internetu, reč je o osobama sa vrlo ozbiljnim kriminalnim dosijeima, pored ostalog umešanim i u trgovinu drogom i oružjem. U medijima su objavljivane njihove slike iz loža sa članovima uprave kluba.
Incident u Humskoj je zabeležilo nekoliko kamera, na osnovu čijih snimaka može da se sagleda sam incident, ali i reakcije očevidaca za vreme i nakon tuče. Na snimcima je primetna izbezumljenost svedoka prebijanja, među njima i nekoliko žena koje su događaj posmatrale sa bezbedne razdaljine unutar zgrade. Zabeležen je i dolazak policije, oko pet minuta nakon batinanja.
Sa snimka incidenta je jasno da se napadači poznaju sa Vazurom i klupskim obezbeđenjem. Jedan od prebijenih se čak i ljubi sa batinašem, pre nego što ga ovaj nokautira. Batinanju je prethodio jednominutni razgovor. Zatim momak obučen u crno udara pesnicom pripadnika obezbeđenja, kome prilazi još jedan napadač u crnoj jakni i šutira ga. Dok njih dvojica nastavljaju da šutiraju čoveka koji bespomoćan leži na zemlji, Vazura se okreće i odlazi. U pokušaju da zadrži huligane ispred ulaza u prostorije kluba, nastradao je još jedan čovek, što se na snimku ne vidi.
Treći mladić za to vreme ne dozvoljava vozaču da priđe i tera ga da se vrati u automobil. Napadači odlaze u pravcu u kojem je otišao generalni direktor Partizana, ali taj ugao ne pokriva kamera.
Na snimku se vidi kako se jedan od pretučenih tetura po betonu, nekoliko minuta pokušavajući da ustane. Kada poslednjim atomima snage uspe da se pridigne na kolena, batinaši se vraćaju. Jedan ga šutira nogom u glavu i odlazi. Tek posle minut ovaj čovek nekako uspeva da se dotetura do pet metara dalje parkiranog automobila. Pridržava se za njega nekoliko trenutaka, dok u zgradi čekaju da napadači odu i tek onda izlaze da pomognu kolegi. Jedan od njih skida zelenu krvavu jaknu i uvodi ga u klupske prostorije.
Danijela Vukosavljević
Aleksandar Bojović
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: Radio Beograd 1
Rubrika: Novosti dana
Autori: Redakcija
Teme: Korupcija
Naslov: EU bez Srbije neće biti kompletna
Spiker:Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister, poručio je na Dan Evrope da Evropska unija bez Srbije i drugih država zapadnog Balkana neće biti kompletna. Građani sa kojima smo razgovarali kažu, da bi voleli da budu deo Evropske zajednice, ali smatraju da će na to još dugo čekati. Brzina pristupanja zavisiće isključivo od primeni reformi, poručio je šef delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Davenport. Stručnjaci međutim upozoravaju da reformi nema bez političke volje, detaljnije u prilogu Marine Vajić.Marina Vajić:Za 15 godina koliko i traju reforme Evropska unija pomogla je sa 3 milijarde evra, krajem prošle godine otvorena su prva pregovaračka poglavlja, a pozitivni izveštaji o napretku u ekonomiji, privredi i zakonodavstvu, stizali su od evropskih ali i svetskih zvaničnika. Građani kažu da boljitak ne osećaju, uređenost i prava koje evropske ideje garantuju od njih su tvrde još uvek daleko.Sagovornik:Jedno 15 godina unazad primanja osnovno, standard naša.Reporter:Šta mislite da li Srbija treba da bude deo Evropske unije.Sagovornik:Kako da ne pa da svima bude bolje pogotovo mladima.Sagovornik:Ja put u Evropsku uniju ja lično shvatam kao reformski put, da mi pre svega preispitamo nas same.Sagovornik:Srbija je siromašna i ne može sa bogatima. Srbija mora da ojača iznutra da bi je neko želeo.Reporter:Evropa je želi tvrdi šef delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Davenport. Srbija je proces reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije već započela, treba samo da ga ubrza.Majkl Davenport:Činjenica je da je prioritet da dođe do primene akcionih planova za pravosuđe, za borbu protiv korupcije. Hajde da primenimo ove akcione planove. Siguran sam da ćemo moći da sarađujemo vrlo efikasno sa svakom novom Vladom, koja želi da ide još brže, još efikasnije tim putem.Reporter:Promene zakonodavstva privrednog sistema i državne uprave, ostaće samo slovo na papiru ako za reforme ne postoji prava politička volja. Uveren je predsednik Evropskog pokreta u Srbiji profesor Mihajlo Crnobrnja.Mihajlo Crnobrnja:Naš unutrašnji problem je da smo vrlo brzi i vrlo odlučni za reforme na rečima, a daleko sporiji i neodlučniji kada to što kažemo, treba sprovesti u praksu. Bilo da su žuti, zeleni, crveni kako se već označavaju na vlasti, opet je politički proces taj koji usporava naše pristupanje Evropskoj uniji.Reporter:Ministarka za evro integracije Jadranka Joksimović tvrdi međutim, da je buduće članstvo prioritetni strateški cilj Srbije.Jadranka Joksimović:Proces nije jednostavan, zahteva vreme, ali u svakom slučaju to je ono što će strateški opredeliti u naredne četiri godine reformski i kurs buduće Vlade, ali očekujem i da ćemo te stepenike na putu evropskih integracija sve brže i uspešnije savladavati.Reporter:Joksimovićeva je navela da ulazak u Uniju ne znači i gubitak nacionalnog identiteta. Srbija kaže treba da bude deo evropske zajednice, ne samo zbog uređenosti institucija i građanskih prava, već zbog pristupa velikom ekonomskom tržištu kakvo je Evropa.
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: TV B92
Rubrika: Vesti 20/B92
Autori: Uroš Piper
Teme: Korupcija
Naslov: Izveštaji o finansiranju izbornih kampanja
Agencija za borbu protiv korupcije pozvala je sve političke stranke koji su učestvovale na izborima da podnesu izveštaje o troškovima izbornih kampanja.Očekuje se da izveštaji budu predati do 8. juna.Politika je skup sport svuda u svetu, a naročito postaje skup kada dođu izbori. Država je za ove vanredne izbore izdvojila nešto više od 580 miliona dinara, koliko su podelile stranke koje su usle u izbornu trku.Sada moraju i da javno prikažu sve troškove koje su imale. U Agenciji za borbu protiv korupcije kažu da su stranke postale ozbiljnije nego što su bile pre par godina. “Svakako se može zaključiti da politički subjekti pokazuju veću odgovornost i da podnose finansijske izveštaje, dakle godišnje finansijske izveštaje i izveštaje o troškovima izbornih kampanja“, kaže Katarina Dakić, pomoćnica direktora Agencije za borbu protiv korupcije. Ko ne podnese izveštaj, ili kod koga se uoči neka greška može biti kažnjen novčanom kaznom od 200 hiljada do dva miliona dinara. Posle izbora 2014. godine bilo je 85 stranaka i koalicija od kojih 16 nije podnelo izveštaje. Sada i iz vlasti i iz opozicije kažu da će sve predati do 8. juna. “Mi smo se finansirali potpuno transparentno, u skladu sa zakonom. Tako da nemamo šta da krijemo i mi ćemo svoju obavezu da ispunimo“, kaže Aleksandar Martinović iz SNS. “DSS i Dveri koji su zajedno bili u koaliciji oni će da predaju izveštaj u zakonskom roku i predaće ga Agenciji za borbu protiv korupcije sa svim sredstvima koja su potrošena u predizbornoj kampanji“, dodaje Zoran Vučković iz DSS. A da li stranke sada hoće da kažu koliko je potrošeno? “Potrošena su minimalna sredstva i oko 70 miliona dinara je potrošeno za celu kampanju koja je ovako bila vidljiva relativno malo“, ističe Vučković. “Još se prave kalkulacije i sabiraju se troškovi izborne kampanje zato što smo imali u istom danu izbore na tri nivoa“, navodi Martinović. Svaki osvojeni mandat strankama koje su ušle u parlament donosiće mesečno od 248.000 dinara, koliko će dobijati SNS, pa do čak 644.311 dinara, koliko će sledovati Zelenoj stranci.
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: www.b92.net
Link: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=05&dd=09&nav_id=1129244
Autori:
Teme: Javne nabavke
Naslov: Kako će se razvijati Aerodrom "Nikola Tesla"?
Beograd -- Vlada Srbije formirala je Komisiju za davanje predloga za izbor i sprovođenje modela strateškog razvoja Aerodroma "Nikola Tesla".Predsednik Komisije je potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, a zamenik predsednika je ministar privrede Željko Sertić.Članovi su ministar finansija Dušan Vujović, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik Nadzornog odbora Aerodroma "Nikola Tesla" Vesna Stanković Jevđović i vršilac dužnosti generalnog direktora Saša Vlaisavljević, objavljeno je u "Službenom glasniku", koji je izašao 6. maja. Zadatak tog tela je razmatranje predloga datih od strane savetnika izabranog u postupku javne nabavke, a koji se odnose na model strateškog razvoja Aerodroma "Nikola Tesla", zatim da predloži vladi donošenje akta o pokretanju postupka u skladu sa izabranim modelom strateškog razvoja i praćenje realizacije izabranog modela. Odluka o obrazovanju Komisije stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u "Službenom glasniku".
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: www.nspm.rs
Link: http://www.nspm.rs/hronika/zorana-mihajlovic-postavljena-na-ceko-komisije-za-strateski-razvoj-aerodroma-nikola-tesla.html
Autori:
Teme: Javne nabavke
Naslov: Zorana Mihajlović postavljena na čeko Komisije za strateški razvoj aerodroma "Nikola Tesla"
Vlada Srbije formirala je Komisiju za davanje predloga za izbor i sprovođenje modela strateškog razvoja Aerodroma "Nikola Tesla", čiji je predsednik potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.Zamenik predsednika je ministar privrede Željko Sertić, a članovi ministar finansija Dušan Vujović, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik Nadzornog odbora Aerodroma "Nikola Tesla" Vesna Stanković Jevđović i vršilac dužnosti generalnog direktora Saša Vlaisavljević, objavljeno je u "Službenom glasniku", koji je izašao 6. maja.Zadatak tog tela je razmatranje predloga savetnika izabranog u postupku javne nabavke, a koji se odnose na model strateškog razvoja Aerodroma "Nikola Tesla", zatim da predloži vladi donošenje akta o pokretanju postupka u skladu sa izabranim modelom strateškog razvoja i praćenje realizacije izabranog modela.Odluka o obrazovanju Komisije stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u "Službenom glasniku".(Blic)
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: www.blic.rs
Link: http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/mihajloviceva-na-celu-komisije-za-izbor-modela-razvoja-aerodroma-nikola-tesla/je0q205
Autori: Tanjug
Teme: Javne nabavke
Naslov: Mihajlovićeva na čelu komisije za izbor modela razvoja aerodroma "Nikola Tesla"
Vlada Srbije formirala je Komisiju za davanje predloga za izbor i sprovođenje modela strateškog razvoja Aerodroma "Nikola Tesla", čiji je predsednik potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.Zamenik predsednika je ministar privrede Željko Sertić, a članovi ministar finansija Dušan Vujović, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik Nadzornog odbora Aerodroma "Nikola Tesla" Vesna Stanković Jevđović i vršilac dužnosti generalnog direktora Saša Vlaisavljević, objavljeno je u "Službenom glasniku", koji je izašao 6. maja.Zadatak tog tela je razmatranje predloga savetnika izabranog u postupku javne nabavke, a koji se odnose na model strateškog razvoja Aerodroma "Nikola Tesla", zatim da predloži vladi donošenje akta o pokretanju postupka u skladu sa izabranim modelom strateškog razvoja i praćenje realizacije izabranog modela.Odluka o obrazovanju Komisije stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u "Službenom glasniku".
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: ekonomski.net
Link: http://www.ekonomski.net/vlada-formirala-komisiju-za-aerodrom-nikola-tesla/
Autori:
Teme: Javne nabavke
Naslov: Vlada formirala Komisiju za Aerodrom “Nikola Tesla”
Vlada Srbije formirala je Komisiju za davanje predloga za izbor i sprovođenje modela strateškog razvoja Aerodroma “Nikola Tesla”.Predsednik Komisije je potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, a zamenik predsednika je ministar privrede Željko Sertić.Članovi su ministar finansija Dušan Vujović, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik Nadzornog odbora Aerodroma “Nikola Tesla” Vesna Stanković Jevđović i vršilac dužnosti generalnog direktora Saša Vlaisavljević, objavljeno je u “Službenom glasniku”, koji je izašao 6. maja.Zadatak tog tela je razmatranje predloga datih od strane savetnika izabranog u postupku javne nabavke, a koji se odnose na model strateškog razvoja Aerodroma “Nikola Tesla”, zatim da predloži vladi donošenje akta o pokretanju postupka u skladu sa izabranim modelom strateškog razvoja i praćenje realizacije izabranog modela.Odluka o obrazovanju Komisije stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u “Službenom glasniku”.
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: palo.rs
Link: http://www.palo.rs/srbija/kako-ce-se-razvijati-aerodrom-nikola-tesla/1749779/
Autori: www.seebiz.eu
Teme: Javne nabavke
Naslov: Formirana komisija za davanje predloga modela za Aerodrom Nikola Tesla
Zamenik predsednika je ministar privrede Željko Sertić, a članovi ministar finansija Dušan Vujović, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik Nadzornog odbora Aerodroma "Nikola Tesla" Vesna Stanković Jevđović i vršilac dužnosti generalnog direktora Saša Vlaisavljević, objavljeno je u "Službenom glasniku", koji je izašao 6. maja.Zadatak tog tela je razmatranje predloga datih od strane savetnika izabranog u postupku javne nabavke, a koji se odnose na model strateškog razvoja Aerodroma "Nikola Tesla", zatim da predloži vladi donošenje akta o pokretanju postupka u skladu sa izabranim modelom strateškog razvoja i praćenje realizacije izabranog modela.Odluka o obrazovanju Komisije stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u "Službenom glasniku".
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: http://srbin.info
Link: http://srbin.info/2016/05/09/zorana-postavljena-na-celo-komisije-za-strateski-razvoj-aerodroma-nikola-tesla/
Autori:
Teme: Javne nabavke
Naslov: Zorana postavljena na čelo Komisije za strateški razvoj aerodroma „Nikola Tesla“
Zamenik predsednika je ministar privrede Željko Sertić, a članovi ministar finansija Dušan Vujović, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik Nadzornog odbora Aerodroma „Nikola Tesla“ Vesna Stanković Jevđović i vršilac dužnosti generalnog direktora Saša Vlaisavljević, objavljeno je u „Službenom glasniku“, koji je izašao 6. maja.Zadatak tog tela je razmatranje predloga savetnika izabranog u postupku javne nabavke, a koji se odnose na model strateškog razvoja Aerodroma „Nikola Tesla“, zatim da predloži vladi donošenje akta o pokretanju postupka u skladu sa izabranim modelom strateškog razvoja i praćenje realizacije izabranog modela.Odluka o obrazovanju Komisije stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u „Službenom glasniku“.Izvor:BlicOznake:aerodrom Nikola Tesla,Zorana Mihajlović,razvoj
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: www.juznevesti.com
Link: http://feedproxy.google.com/~r/juznevesti/~3/Ip_xEB3xuus/Dve-organizacije-maturantskog-plesa-Grad-pomaze-jednoj.sr.html
Autori: S. J.
Teme: Javne nabavke
Naslov: Dve organizacije maturantskog plesa, Grad pomaže jednoj
Srednjoškolci u Nišu će svoj maturantski ples 20. maja igrati za dve različite organizacije - jednu, u kojoj za sebe kažu da su nacionalni koordinator cele akcije i da "Plesom tolerancije" okupljaju 40 gradova Srbije, i drugu - sa kojom je Grad Niš sklopio ugovor o pokroviteljstvu.To znači da će maturanti koji budu plesali u organizaciji tima "Eko reakcije", bez obzira na to što je dobio zvaničnu podršku Ministarstva omladine i sporta, najverovatnije ostati bez opreme jer je Grad Niš odbio da pokrovitelj bude njima, već je ugovor sklopio sa agencijom "La Luna" iz Jagodine.Pitamo da li je gradonačelnik Niša gradonačelnik svih maturanata u gradu? I zar, ako već postoje dve "zaraćene strane", on ne treba da ih miri? - pita kordinator Maturantske parade iz "Eko reakcije" Biljana Jovanović.Direktor gradske Kancelarije za mlade Stevan Živković kaže da je Grad izabrao "ono što je najbolje za maturante" i da je "Eko reakcija" odbijena zbog prošlogodišnjih propusta."Eko reakcija" neće dobiti podršku Grada jer smo prošle godine imali problema sa njima i štampanjem majica posle čega smo ušli u spor. Odlučili smo se za "La Lunu" sa kojom smo sarađivali i 2014 - kaže Živković.Međutim, Jovanovićeva tvrdi da je do loše organizacije prošlogodišnje parade, zbog koje su reagovali i sami maturanti, došlo upravo zato što je Kancelarija za mlade "unela pometnju" samostalnim imenovanjem plesnog kluba čiji instruktori, prema njenom mišljenju, đake nisu dobro naučili koracima i koji su, umesto planiranih 700, na ples doveli čak 2.000 maturanata.Zato što su nas optuživali za neuspeh, obratili smo se Privrednom sudu koji je utvrdio da je sve bilo urađeno prema pravilima Ugovora o licenci i Ugovora sa Gradom - kaže Jovanovićeva.Dodaje da ne smatra da je oprema toliko bitna i da se može plesati i bez nje, ali smatra da "Grad ne treba da se meša u projekat koji nije njegov".Raspisivati javnu nabavku za Maturantsku paradu je isto kao da raspisujete javnu nabavku za "Nišvil" - ističe ona.Prema njenim rečima, akreditovani instruktori "Eko reakcije" već su završili ili rade obuku maturanata u Ekonomskoj, Trgovinskoj, Ugostiteljskoj školi i Gimnaziji "Stevan Sremac", ali su direktori nekih škola počeli da se predomišljaju usred obuke.Direktor Pravno-poslovne škole je, na primer, našim instruktorkama rekao da više ne dolaze, jer neće sarađivati sa njima, nego sa "La Lunom", i to nakon što su završile polovinu obuke - kaže Jovanovićeva.Smatra da se na direktore škola vrši pritisak da odustanu od saradnje sa "Eko reakcijom" i dodaje da ovakvih problema nikada do sada nije bilo ni u jednom od 40 gradova i opština u kojima organizuju ovaj događaj.Iz Kancelarije za mlade kažu da nema dileme da će 20. maja Maturantska parada biti održana na centralnom gradskom trgu, dok iz "Eko reakcije", koja je na konferenciji za novinare događaj najavila sa koordinatorom "Plesa tolerancije" iz Šapca, predsednicom Opštine Svrljig i predstavnicima Kancelarije za mlade u Babušnici i centra "Creativia" Vojvodina, najavljuju paradu sa opremom ili bez nje.Timu "Eko reakcije" podrška MinistarstvaInače, u dopisu pomoćnika ministra omladine Snežane Klašnje poslatom timu "Eko reakcije" piše da je cilj ovog projekata "promocija tolerancije, mira i prijateljstva" i da je predviđeno da 40.000 maturanata iz Srbije i Evrope učestvuje u zajedničkom performansu "koji oslikava aktivizam i participacijiu mladih u društvu".Već 10 godina zaredom se pomenuta aktivnost uspešno sprovodi i pokazalo se da ima pozitivan uticaj na mlade ljude, maturante, a do sada je okupilo više od 100.000 mladih iz Srbije i pola miliona iz Evrope - piše u preporuci Ministarstva.U Ministarstvu kažu i da prepoznaju značaj ovih aktivnosti jer su u skladu sa prioritetima Nacionalne strategije za mlade i Zakona o mladima.
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: www.politika.rs
Link: http://www.politika.rs/scc/clanak/354639/Bolji-dani-jos-daleko-za-Vajfertovu-pivaru
Autori:
Teme: Javne nabavke
Naslov: Bolji dani još daleko za Vajfertovu pivaru
Pančevo – Umesto da Pančevce obraduje početak rekonstrukcije kompleksa Vajfertove pivare, nakon što je prošle godine na konkursu izabrano najbolje idejno rešenje, u narednih mesec i po dana od daljeg propadanja biće zaštićen tek deo nekadašnjeg skladišta ječma, koji je najviše stradao u požaru pre 11 godina. Početak zamašne obnove oko 9.000 kvadrata najstarije pivare na Balkanu sve manje se pominje, a ispostavilo se i da nagrađena rešenja nisu u skladu sa zakonskim uslovima zaštite objekta, koji nosi epitet spomenika kulture od izuzetnog značaja.Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu Miodrag Mladenović za naš list kaže da kompleks pivare može da pretrpi određene promene, ali da prvonagrađenim radom predviđena rušenja nekoliko objekata unutar kompleksa ova ustanova može da dopusti samo ako je cilj jasno saglediv. U ovom slučaju, objašnjava on, to je tek na nivou pretpostavke, da će se naći investitor kome će biti interesantno da uloži novac u stakleni krov od 2.000 kvadratnih metara za zatvaranje javne površine. Mladenović dodaje da postoje i dva rada koja pokazuju da se rešenja mogu naći i uz poštovanje uslova Zavoda, ali da su oni odbačeni, jer nisu bili vizuelno efektni. „Raspisivač konkursa – grad Pančevo se nama obratio za uslove, mi smo ih dali, a kada je odabran rad koji nije ispunio propisano, onda je krenuo pritisak na Zavod da promeni uslove za izradu urbanističkog projekta. To je jedan manir u kome je rad Zavoda potpuno obesmišljen. Mi smo praktično potvrdili uslove pokrajinskog zavoda o korišćenju date još 1994. godine i to na zahtev zakupca kompleksa, koji bi u svakom drugom slučaju mogao da nas tuži, jer ih se i on morao pridržavati”, ističe Mladenović.Da bi grad preduzeo dalje korake, neophodno je, kažu u Upravi, da se uradi studija izvodljivosti (opravdanosti), i da je procedura raspisivanja javne nabavke za njeno pribavljanje u toku. „Studija bi pružila mogućnost primene prvonagrađenog idejnog rešenja ili drugu mogućnost koja je u skladu sa datim uslovima Zavoda. Nakon toga grad može pristupiti iznalaženju mogućnosti za pribavljanje finansijskih sredstava za rekonstrukciju objekta, bilo iz fondova ili javno-privatnim partnerstvom. S obzirom na to da je Narodna pivara najstarije industrijsko nasleđe, da se nalazi u srcu grada Pančeva i da je sve ove godine bilo devastirano i zaboravljeno, neophodno je preduzeti korake kako vreme ne bi uticalo da se objekat uruši i potpuno nestane. Za funkcionalnost ovakvog kompleksa neophodno je postići kompromis, jer samo tako možemo pobediti neodgovornu prošlost i gledati u budućnost”, kaže za naš list Jelena Batinić, većnica zadužena za oblast privrede.Dok za pivaru ne stigne bolja budućnost, započeta je sanacija takozvane kule – magacina ječma, čiji se zidovi već godinama obrušavaju. „U toku je zatvaranje objekta koji je u požaru ostao bez krova. Preziđuju se i oštećeni delovi zida i obezbeđuju njegovi vrhovi, jer objekat predstavlja opasnost, pogotovo kada ima kiše i vetra. Već se dešavalo da padne crep, pa čak i deo zida. Zato je, neko vreme, u tom delu objekat zatvoren za prolaznike”, kaže arhitekta Jasmina Vujović iz pančevačkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.Ovo je tek drugi građevinski zahvat nakon požara koji je gotovo uništio vremešni kompleks, a za koji je posle toga pokrajina izdvojila 2.300.000 dinara. Najavljena kompletna rekonstrukcija, kojom bi bio ponuđen niz sadržaja: muzej pivarstva, ulica starih zanata, prostor za kulturna dešavanja…, čime bi pivara iz 1722. godine postala glavni turistički adut grada na Tamišu, moraće još da sačeka.Komentar uspešno dodat! Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.
----------------------------------------------------------
Datum: 09.05.2016
Medij: http://srbin.info
Link: http://srbin.info/2016/05/09/zorana-postavljena-na-celo-komisije-za-strateski-razvoj-aerodroma-nikola-tesla/
Autori:
Teme: Javne nabavke
Naslov: Zorana postavljena na čelo Komisije za strateški razvoj aerodroma „Nikola Tesla“
Zamenik predsednika je ministar privrede Željko Sertić, a članovi ministar finansija Dušan Vujović, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik Nadzornog odbora Aerodroma „Nikola Tesla“ Vesna Stanković Jevđović i vršilac dužnosti generalnog direktora Saša Vlaisavljević, objavljeno je u „Službenom glasniku“, koji je izašao 6. maja.Zadatak tog tela je razmatranje predloga savetnika izabranog u postupku javne nabavke, a koji se odnose na model strateškog razvoja Aerodroma „Nikola Tesla“, zatim da predloži vladi donošenje akta o pokretanju postupka u skladu sa izabranim modelom strateškog razvoja i praćenje realizacije izabranog modela.Odluka o obrazovanju Komisije stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u „Službenom glasniku“.Izvor:BlicOznake:aerodrom Nikola Tesla,Zorana Mihajlović,razvojJa sam ja Zorana Ministarski pičićImam sise koje vise a guzove ko brodoveSvi pomisle kada prdnem artiljerijaJa sam ja Zorana Ministarski bagerFantomka mi dobro stoji ko je lud da kuće brojiSvi pomisle kada rušim artiljerija
----------------------------------------------------------
Vesti
Ne postoji osnov za tajnost ugovora o rekonstrukciji novosadske železničke…
Informacije o radovima koji su izvedeni pri rekonstrukciji novosadske železničke stanice, o ceni koja je za to plaćena i izvođaču radova, ni po jednom osnovu se ne mogu smatrati tajnim…
Objavljena knjiga preporuka Nacionalnog konventa o EU
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji objavio je Sažetak Knjige preporuka za 2024. godinu. Ova redovna godišnja publikacija predstavlja najsveobuhvatniji pregled stanja pregovaračkog procesa Srbije u godini u kojoj se navršila…
Predstavljanje Indeksa transparentnosti lokalne samouprave - LTI 2024 - najtransparentnije…
Ambasada Švajcarske u Beogradu - Švajcarska kancelarija za saradnju i Transparentnost Srbija predstaviće 24. oktobra 2024. Indeks transparentnosti lokalne samouprave LTI 2024. TS je na osnovu 95 indikatora ocenila i rangirala…
Komentar koalicije prEUgovor na Reformsku agendu Vlade Srbije u oblasti…
Vlada Srbije usvojila je na sednici 3. oktobra Reformsku agendu, plan mera koje će preduzeti u narednih nekoliko godina kako bi ostvarila pristup fondovima iz Plana rasta Evropske unije za…
Produžiti javnu raspravu o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i…
Radna grupa Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (NKEU) za poglavlje 23 poziva Ministarstvo pravde da produži javnu raspravu do kraja godine o Nacrtima Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika…
Počinje primena Zakona o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Srbije
Zakon o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije koji danas počinje da se primenjuje trebalo bi da donese novi mehanizme nadzora nad preduzećima, ali je nejasno šta…
Dvadeset godina prava javnosti da zna: Pristup informacijama od značaja…
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić učestvovao je na konferenciji “Budućnost slobode informacija” koju su 6. septembra organizovali Partneri Srbija, uz podršku Biroa za međunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenje zakona (INL) i…
ODIHR nikad jasnije o sprečavanju zloupotrebe javnih resursa za izbornu…
„Razdvajanje države i partije“ i „nepristrasnost javne uprave tokom kampanje“ veoma je značajna, i s razlogom prva, preporuka u konačnom izveštaju ODIHR o junskim lokalnim izborima, ističe Transparentnost Srbija. Koje pojave…
Antikorupcijska strategija posle pet i po godina – očekivanja i…
Iako je nesumnjivo dobra vest da je Srbija posle pet i po godina od isteka prethodne dobila novu antikorupcijsku strategiju, ovaj planski dokument, čak i ako se bude u potpunosti…
Konferencija: Javni resursi nisu dovoljno zaštićeni
Javni resursi nisu dovoljno zaštićeni. Tamo gde postoji dobra zakonska rešenja, „škripi“ primena ili rasipanje olakšavaju specijalni zakoni i posebni mehanizmi za kojim posežu državni organi, ukazano je na konferenciji "Rasipanje…
Propuštene prilike za prevenciju korupcije u izvršnoj vlasti i policiji
Ocena GRECO-a da je Srbija za dve godine ispunila samo jednu od 24 preporuke iz petog kruga evaluacije dovodi u pitanje postojanje strateškog opredeljenja i volja za suzbijanje korupcije, ali…
Konferencija: Rasipanje javnih resursa i kako ga sprečiti
Transparentnost Srbija (TS) i Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) pozivaju vas na konferenciju: Rasipanje javnih resursa i kako ga sprečiti Beograd, utorak 9. jul. 2024, 10.00 – 12.00 Envoy kongresni centar, Gospodar Jevremova…
TS predstavila istraživanje: Gradski propisi nedovoljno štite od korupcije
Analiza 60 gradskih propisa pokazala je da svi sadrže koruptivne rizike, a da su neki od njih takvog karaktera da mogu prouzrokovati ozbiljnu štetu gradskom budžetu i imovini, saopštila je…
Gradski propisi nedovoljno štite od korupcije
Analiza 60 gradskih propisa, koju je sprovela Transparentnost Srbija, pokazala je da svi sadrže koruptivne rizike, i da su neki od njih takvog karaktera da mogu prouzrokovati ozbiljnu štetu gradskom…
TS predstavila podatke o monitoringu izborne kampanje 2024
Monitoring koji je sprovela Transparentnost Srbija pokazao je da je u predizbornoj kampanji za lokalne izbore održane 2. juna dominirala Srpska napredna stranka (SNS), da je nametnut diskurs koji u…
Predstavljanje prvih nalaza monitoringa kampanje 2024
Transparentnost Srbija predstavila je prve nalaze monitoringa kampanje za lokalne izbore, rasipisane za 2. jun 2024. Monitoring predizborne kampanje koji je sprovela Transparentnost Srbija pred lokalne izbore pokazao je da se…
PrEUgovor Alarm: Izborni proces pokazao zamah zarobljene države
Koalicija prEUgovor predstavila je 29. maja svoj 22. po redu Alarm izveštaj o napretku Srbije u Klasteru 1. Izveštaj se odnosi na period od novembra 2023. do aprila 2024. godine. „Period koji…
Srbija i dalje među zemljama sa ograničenom transparentnošću budžeta
Srbija se nalazi na 55. mestu od 125 zemalja u međunarodnom istraživanju Indeks otvorenosti budžeta (Open Budget Index - OBI) sa 51 poenom od mogućih 100, što je svrstava u…
Konferencija za novinare - Monitoring izborne kampanje 2024
Transparentnost – Srbija vas poziva da prisustvujete konferenciji za medije Monitoring izborne kampanje 2024 u četvrtak, 30. maja 2024. godine, sa početkom u 11 časova, u Medija centru (Terazije 4, sala na II spratu) Nemanja Nenadić, programski…
Promocija publikacije i izložba karikatura: Priručnik za rasipanje javnih…
Organizacija Transparentnost Srbija vas poziva na promociju publikacije i izložbe karikatura u petak, 24. maja 2024. god. od 13 časova u Kulturnom centru Grad (galerija), Brade Krsmanović 4, Beograd Transparentnost Srbija…
Predstavljena studija Sistem društvenog integriteta Srbija 2023
Stvari koje su organizacije civilnog društva u prethodnom periodu pisale i preporučivale državni organi u mnogim slučajevima nisu primenili, i one su se posle vraćale preko Brisela, Strazbura i Vašingtona…
Predizborno rasipanje javnih resursa
Predizborni period obiluje iskušenjima za partije koje su na vlasti da uvećaju javnu potrošnju na rashode koji im mogu doneti popularnost kod birača, kako bi na tim izborima ostvarili bolji…
Predlozi za realizaciju preporuke ODIHR i unapređenje uslova izbora
Transparentnost Srbija je iskoristila je danas mogućnost da predstavnicima parlamentarnih stranaka i Radne grupe Vlade Srbije za saradnju sa ODIHR izloži niz konkretnih predloga i prioriteta za unapređenje uslova izbora…
TS dostavila Skupštini predloge za realizaciju preporuka iz izveštaja ODIHR
Transparentnost Srbija dostavila je Skupštini Srbije i vladinoj Radnoj grupi za unapređenje izbornog procesa predloge u vezi sa realizacijom pojedinih preporuka iz konačnog izveštaja ODIHR posle izbora iz decembra 2023…
Inkluzivan konsultativni proces i široki politički konsenzus preduslovi za pravilno…
Saopštenje Nacionalnog konventa o EU: Inkluzivan konsultativni proces i široki politički konsenzus preduslovi za pravilno ispunjenje ODIHR preporuka, ali i dalju evropsku perspektivu Srbije Nacionalni konvent o Evropskoj uniji poziva Vladu…
MUP da objavi podatke o migraciji birača koje je dostavio…
Tvrdnja premijerke u tehničkom mandatu prema kojoj „svako može da proveri“ koliko je bilo slučajeva promene prebivališta građana, ne samo da ne odgovara činjeničnom stanju, već je direktno suprotna zvaničnom…
Zašto su za Srbiju važne preporuke GRECO i šta je…
Kada bi Srbija primenila preporuke koje je marta 2022. dobila od GRECO (Grupa zemalja za borbu protiv korupcije), tela koje je uspostavio Savet Evrope, to bi bitno unapredilo mehanizme za suzbijanje korupcije…
Sprečavanje korupcije u izvršnoj vlasti – korisne preporuke GRECO još…
Kada bi Srbija primenila preporuke koje je marta 2022. dobila od GRECO (Grupa zemalja za borbu protiv korupcije), tela koje je uspostavio Savet Evrope, to bi bitno unapredilo mehanizme za…
ODIHR zatražio poboljšanje pravila o finansiranju kampanje i sprečavanju zloupotrebe…
Posmatračka misija ODIHR je i u konačnom izveštaju o decembarskim izborima potvrdila neke od nalaza do kojih je došla Transparentnost Srbija u okviru monitoringa izborne kampanje, a veliki broj preporuka…
Troškovi beogradske kampanje – šta je prikazano, a šta nedostaje
Iako je na beogradskim lokalnim izborima bilo 14 izbornih lista, a rok za predaju konačnih finansijskih izveštaja je istekao pre šest dana, za sada je ih objavljeno samo devet. Sudeći…
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5