Građani u borbi protiv korupcije – Antikorupcijsko savetovalište i javne rasprave
Transparentnost – Srbija vas poziva na konferenciju za štampu:
Građani u borbi protiv korupcije –
Antikorupcijsko savetovalište i javne rasprave
koja će se održati u četvrtak, 26. februara 2015. sa početkom u 11.00 časova,
u Medija centru, II sprat, mala sala, Terazije 3
Dnevni red:
11.00 – 11.10 Građani u borbi protiv korupcije –
- Vladimir Goati, predsednik, Transparentnost – Srbija
11.10 – 11.15 Predstavljanje rada Antikorupcijskog savetovališta –
- Rade Đurić, saradnik Transparentnost - Srbija
11.15–11.20 Da li se u Srbiji poštuju pravila o organizovanju javnih rasprava?
Predstavaljanje nalaza istraživanja -
- Miša Bojović, saradnica Transparentnost – Srbija
11.20 – 11.30 Ocena funkcionisanja sistema i preporuke TS za povećanje javnosti
zakonodavnog postupka –
- Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnost - Srbija
11.30- 12.00 Pitanja i odgovori
Transparentnost – Srbija
Beograd, 24. februar 2015.
Tokom konferencije nije obezbeđen simultani prevod. Za dodatne informacije možete se obratiti gđi Mariji Radović na telefon 011/ 303 38 27 ili putem email-a Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
O temama konferencije:
Jedan od razloga zbog kojeg borba protiv korupcije ne daje za sada pune rezultate jeste činjenica da mnogi građani koji se sa ovom pojavom suočavaju ne poznaju u dovoljnoj meri pravne mogućnosti koje im stoje na raspolaganju u takvim slučajevima, ili pak nemaju dovoljno poverenja u rad institucija koje bi te probleme trebalo da rešavaju.
Transparentnost-Srbija (deo međunarodne mrežeTransparency International),kao organizacija koja je posvećena kreiranju i sprovođenju uspešne antikorupcijske politike u Srbiji, u želji da doprinese povećanju učešća građana u borbi protiv korupcije, od 2006. godine u okviru rada Antikorupcijskog savetovališta pruža pomoć građanima koji se osećaju kao žrtve korupcije ili koji su za koruptivno ponašanje saznali na drugi način i žele da se ono spreči ili mehanizmi korupcije razotrkiju.
Ovom prilikom ćemo najaviti kako će Savetovalište funkcionisati tokom 2015. i 2016. godine. Istovremeno, predstavićemo i podatke o problemima sa kojima su se građani koji su nam se obraćali, najčeće susretali do sada.
Javneraspraveimajuvelikiznačajzaborbuprotivkorupcije, delujućikaopreventivnosredstvo. S jednestrane, one omogućavajugrađanima, udruženjimaisvimakoji želedadoprinesukvalitetupropisa, da to i učine. S drugestrane,javnaraspravamožedaposlužikaokorektivprethodnoučinjenognetransparentnoglobiranja, time štosetokomnjemožepokazatidalisurešenjaokojimaseraspravljautemeljenanastvarnojpotrebiijavnominteresu.
Na nedostatak javnih rasprava i manjkavosti u procesu njihovog organizovanja ukazuje se i u Nacionalnoj strategiji za borbu protiv korupcije za period 2013- 2018: „Proces usvajanja propisa u Srbiji, na svim nivoima, odlikuje nedovoljno učešće javnosti, zbog čega mnogi propisi postaju 'instrument' korupcije i zloupotreba, umesto da budu sredstvo njihovog iskorenjivanja. Razlog za to je, između ostalog, odsustvo zakonske garancije da će u svim slučajevima usvajanju propisa prethoditi javne rasprave i da će njihovi predlozi biti razmotreni. U Srbiji nije regulisan ni proces lobiranja, kao mehanizma za uticaj zainteresovanih pojedinaca i grupa na usvajanje propisa i donošenje odluka“[1].
Transparentnost-Srbija već nekoliko godina prati u kojoj meri se poštuju pravila o organizovanju javnih rasprava[2]. Na ovoj konferenciji ćemo predstaviti koliko su ministarstva poštovala svoje zakonske obaveze u 2014. god. i kakav je bio efekat javnih rasprava
[1]Detaljnije u poglavlju Javnost rada u Nacionalnoj strategiji za borbu protiv korupcije u Republici Srbiji za period od 2013. do 2018. godine
[2] http://www.transparentnost.org.rs/index.php/sr/aktivnosti-2/konferencije/6802-pristup-informacijama-javne-nabavke-i-javne-rasprave-nalazi-pracenja-primene-antikorupcijskih-propisa