Free Joomla Template by Discount Justhost

Povećanje transparentnosti u radu vlasti u Vranju, Bujanovcu i Preševu

Transparentnost Srbija organizovala je 27. oktobra u Vranju drugi okrugli sto u okviru projekta podizanja nivoa transparentnosti u šest gradova i opština u Pčinjskom i Raškom okrugu. Ovaj projekat, koji e sprovodi uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji, nadovezuje se na prošlogodišnje ocenjivanje i rangiranje svih gradova i opština u Srbiji na osnovu Indeksa transparentnosti lokalne samouprave(LTI 2015).

Na sastanku su razmotrene analize koje je TS izradila za grad Vranje i opštine Bujanovac i Preševo, sa preporukama za povećanje transparentnosti.  Prisustvovali su predsednik opštine Preševo Šćiprim Arifi, predsednik opštine Bujanovac Šaip Kamberi, načelnik gradske uprave Vranja Dušan Aritonović, načelnik opštinske uprave Bujanovca Ismail Pajaziti, šefovi kabineta - gradonačelnika Vranja Vida Stojanović, predsednika opštine Bujanovac Rahim Salihi, predsednika opštine Preševo Gazimend Selmani, zamenik načelnika GU Vranje Stojanče Bogdanović, kao i predstavnici službe za odnose sa javnošću grada Vranja Vesna Miletić i Vladica Ranđelović.  Sastanku su prisustvovali i Svetlana Zorbić iz Misije OEBS-a i predstavnici kancelarije OEBS-a u Bujanovcu Đakomo Bosisio, Ivica Stamenović i Iljasa Musliu.

vranje 1Saradnici TS Zlatko Minić i Rade Đurić predstavili su analizu i preporuke Naglašeno je da indikatori na osnovu kojih se izračunava LTI ne obuhvataju samo ono što su zakonske obaveze opština i gradova već teže da postave više standarde, a na jedinicama lokalne samouprave i njihovim rukovodstvima je da odluče da li žele da usvoje te standarde.

Predstavnici sve tri JLS izradili su spremnost da prihvate preporuke. Predsednik opštine Bujanovac je rekao da se pojedine preporuke odnose na objavljivanje dokumenata koji postoje i za čiju izradu nije potreban nikakvo dodatno angažovanje, te da će analiza biti ozbiljno razmotrena i da će usvjanjem preporuka biti povećana i transparentnost opštine Bujanovac.  Predsednik opštine Preševo, koja je 2015. godine bila na samom začelju ukazao je da je u toku rad na novom sajtu i najavio da će u narednih šest meseci ta opština usvojiti većinu preporuka i značajno popraviti svoj plasman.  Načelnik GU Vranje je izrazi zadovoljstvo činjenicom da je Vranje bilo na šestom mestu, ali je rekao da je cilj gradskih vlasti da se izbije na samo čelu tabele.

Predstavnici TS posebno su ukazali na stanje u oblasti transparentnosti rada javnih preduzeća. Oni su pozvali predstavnike lokalnih vlasti da podstaknu lokalna javna preduzeća da ispunjavaju svoje obaveze propisane Zakonom javnim preduzećima, u vezi sa javnošću podataka. Preduslov za to je da sva JP imaju svoje internet sajtove što sada nije slučaj. TS je, rečeno je na sastanku, poslala dopise ministarstvima privrede i državne uprave, u kojima ih je pozvala da sve jedinice lokalne samouprave podsete na ove obaveze te da ih pozovu da u budžetima za 2017. godine odvoje sredstva za izradu sajtova.

vranje 4 medijiInače, u okviru prošlogodišnjeg rangiranja svih gradova i opština u Srbiji, Vranje je imalo indeks 60 i delilo je šesto mesto, Bujanovac  je imao indeks 47 i delio je 41. mesto, a Preševo je imao indeks 15 i delio je 142. mesto.  

Ocenjivanje za LTI 2015 je uključivalo pregledanje zvaničnih internet prezentacija gradova i opština, obilazak svih lokalnih samouprava, pribavljanje odgovora na osnovu zahteva za slobodan pristup informacijama i pribavljanje podataka od drugih organa. TS je nakon objavljivanja rezultata organizovala niz okruglih stolova na kojima je predstavnicima JLS ukazala na rezultate istraživanja, na mogućnosti da se transparentnost podigne na viši nivo i na aktivnosti i mere koje bi trebalo preduzeti. Takvi okrugli stolovi nisu organizovani u Raškom niti u Pčinjskom regionu, zbog čega Transparentnost Srbija, uz podršku Misije OEBS-a realizuje projekat "Povećanje transparentnosti u radu vlasti u šest gradova i opština u Raškom i Pčinjskom okrugu".

TS je, u okviru ovog projekta, ponovo detaljno analizirala ocene Vranja, Bujanovca i Preševa, dopise i odgovore dostavljene po zahtevima, napomene istraživača koji su pregledali sajtove, posetili uslužne centre, ponovo su analizirani sajtovi i na osnovu toga su načinjene analize i preporuke za unapređenje transparentnosti, što bi trebalo da rezultira većim brojem pozitivnih indikatora i boljom ocenom i plasmanom na sledećem rangiranju na osnovu Indeksa transparentnosti lokalne samouprave. Nove preporuke se odnose na objavljivanje informacija o sednicama skupština i usvojenim odlukama, objavljivanje informacija i dokumenata u vezi sa budžetom i organizovanje javnih rasprava o budžetu, kontakte gradonačelnika, predsednika i odbornika sa građanima i medijima, objavljivanje na vidnom mestu u uslužnim centrima podataka o procedurama i rokovima za pružanje pojedinih usluga, podataka o podnošenju zahtev za prostup informacijama.

Preporuke, pored ostalog,  obuhvataju i uređenje informatora o radu, objavljivanje podataka o javnim nabavkama, mehanizme za prijavljivanje nepravilnosti i korupcije, povećanje transparentnosti izbora direktora javnih preduzeća i javnih ustanova, objavljivanje više podataka o radu JP i JU, organizovanje javnih rasprava, objavljivanje podataka o dodeli novca na konkursima i izveštaja o trošenju dodeljenih sredstava itd. Sve tri analize mogu se preuzeti sa sajta TS, iz rubrike “Inicijative i analize”.

(foto: http://www.vranje.org.rs)