Free Joomla Template by Discount Justhost

Sistematizacije o radu u kontekstu reforme javne uprave

Transparentnost Srbija predstavilaje rezultate istraživanja "Planovi rada, izveštaji o radu i sistematizacije radnih mesta". Na konferenciji za novinare održanoj 17. decembra 2014. u Medija centru govorili su prof. dr Vladimir Goati – predsednik, Transparentnost Srbija i Nemanja Nenadić, programski direktor, Transparentnost Srbija.

(FoNet) ‐ Predsednik organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati ocenio je da departizacija ne znači profesionalizaciju javne uprave, napominjući da ona jeste impregnirana partijskim kadrovima. Goati je, na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati istraživanja o planovima rada, izveštajima o radu i sistematizaciji javne uprave, rekao da niko zaposlenima u javnoj upravi ne brani da budu članovi stranaka, plaćaju članarinu, ali profesionalizacija se tiče postavljenja ljudi u javnoj upravi, njihovom napredovanju i delanju. Problem sa administracijom je što ona sama ima težnju da se samoreprodukuje, a partije su samo dodatno tome doprinele, rekao je Goati.  

Goati je rekao da je analiza rada četiri ministarstva, tri sportska centra, dve javne ustanove i jednog komunalog preduzeća, pokazala krupne razlike u opisu poslova na istovrsnim radnim mestima, razlike u pogledu traženih kvalifikacija. Negde se traži znanje engleskog jezika, negde jednog svetskog jezika, a negde stranog jezika, rekao je Goati i naveo i primer traženja znanja rada na kompjuteru, ali ne i koji nivo. Profesionalizacija javne uprave treba da traži i verifikaciju diploma i svedočanstava, dodao je on.

Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić rekao je da je analiza pokazala da u ministarstvima postoji značajna nepopunjenost sistematizovanih pozicija, a podaci o tome da li se to i na koji način odražava na izvršenje njihovih zadataka nisu jasno saopšteni.   Javnost podataka je slaba, jer samo jedna trećina ministarstva objavljuje celovite pravilnike o sistematizacijama, rekao je Nenadić.  

Prema njegovim rečima, na lokalnom nivou je takođe utvrđeno da ne postoji dovoljno čvrsta veza između postavljenih planova rada i izveštaja o radu, tako da nije u potpunosti moguće sagledati u kojoj meri su planovi bili ostvareni i ako nisu, šta je razlog.  

Upitan da li se na osnovu neujednačenih kriterijuma u opisu poslova i kvalifikacija može tvrditi da su pravilnici pisani prema osobama koje treba zaposliti, a ne planovima o radu, Nenadić je rekao da je vrlo teško dati takav zaključak. Postoje određene razlike u pogledu profila kvalifikacija, prema fakultetima koji će biti tretirani kao uslov, ali to se može objasniti poslovima koje pokriva Ministarstvo, rekao je Nenadić, ali je dodao da, iako je istraživanje usko, ne može se reći ni da je "baš sve ok".

Pre četiri godine kada smo radili analizu na mestima zaposlenih za odnose sa javnošću nailazili smo na mnogo veće razlike nego sada, rekao je Nenadić i objasnio da su uslovi za te pozicije pravljeni verovatno prema zatečenoj situaciji. Nenadić je ukazao da je veći problem kada je reč o broju planiranih i popunjenih radnih mesta, gde postoje značajne razlike, a da u planovima rada ne piše šta sve nije urađeno zbog toga što nisu popunjena planirana radna mesta. Tada se zapitate šta je od te dve stvari istina. Da li su ti planirani pravilnici pravljeni prema stvarnim potrebama, ili su planirani da tu ima više mesta nego što je stvarno potrebno, pitao je Nenadić. Nenadić je dodao da sa druge strane, ako ta popunjenost nije onolika koliko je potrebno, da li to znači da institucije ne ispunjavaju svoju misiju i ne odrade sav posao koji je neophodan.  Šta god da je od te dve stvari istina imamo problem, rekao je Nenadić.

Analiza je urađena uz pomoć Fondacije Konrad Adenauer.

Transparentnost Srbija sistematizacije

 Materijal: